EN
Coşkunöz Eğitim Vakfı
 
 
Makina Ve Kalıpçılık Meslek Edindirme Programı

Meslek edindirme programı, Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın kuruluşundan bu yana devam eden ilk ve en önemli projesidir.Programla düz lise mezunlarının meslek edinmesi ve sanayinin yetişmiş personel ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Meslek Edindirme Programı bu amaç doğrultusunda uygulanan önemli bir sosyal sorumluluk projesidir. Program kapsamındaki eğitimler, fabrika içerisinde yer alan atölye ve sınıflarda 14 ay boyunca haftada beş gün süre ile 07.30-17.30 saatleri arasında veriliyor. Bu program süresince öğrenciler toplam 3 bin 700 saat eğitim alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde, eğitimlerini başarı ile tamamlayanlara MEB onaylı meslek lisesi diploması veriliyor. Katılımcılar, Türk otomotiv sanayine kalifiye teknik çalışan olarak hizmet etmek üzere mezun ediliyor. Programdamakine ve kalıpçılık üzerine mesleki eğitim veriliyor ve günümüz teknolojisine uygun CNC ve klasik tezgahların kullanılmasına yönelik eğitimler ile bunları destekleyici temel bilgisayar, AutoCad, Solidworks, ölçme ve kontrol araçları kullanımına ağırlık veriliyor. Programda İngilizce eğitim imkanı da sağlanıyor.

Holding bünyesindeçalışanlara sunulan ulaşım, yemek,özel ferdi kaza sigortası ve ilaç giderleri, tüm kırtasiye ihtiyaçları, diğer sosyal imkanlar ve kişisel gelişim eğitimleri vakıf öğrencilerine de sunuluyor. Ayrıca eğitim süresince asgari ücretin yüzde 30’u kadar harçlık ödeniyor.Program kapsamında öğrencilere ilk aşamada, temel eğitim ve teorik bilgiler veriliyor.  İkinci aşamada  vakıf atölyesindeki makine ve tezgahları kullanma becerisi kazandırılıyor. Son aşamada da vakıf ve fabrika atölyelerinde rotasyona tabi tutularak üretimde çalışma deneyimi kazandırılıyor. Bu üç aşamalı program, meslek lisesi öğretmenleri, uzmanlar ve usta öğreticiler rehberliğinde gerçekleştiriliyor. Programı başarı ile tamamlayan mezunlar, firmalarda CNC operatörü, fikstür işçisi, kalıp üretim işçisi, kalıp bakım işçisi, makina montaj işçisi, kalite kontrol işçisi, lojistik işçisi, seri üretim işçisi(pres-kaynak) ve bakım işçisi olarak çalışma olanağı buluyor.

 • Öğrenci Seçme Süreci
 • Her yıl Temmuz-Ağustos döneminde yeni eğitim programına yönelik duyuru yapılır ve başvurular toplanır.
 • Başvurular Coşkunöz Holding İnsan Kaynakları Birimi tarafından incelenir ve kriterlere uyan öğrenci adayları görüşmeye davet edilir.
 • Adaylara ön mülakat yapılır ve testler uygulanır. Başarılı olan adaylar holding şirketlerinden katılımcıların bulunduğu bir komisyonla ikinci görüşmeyeçağrılır.
 • Başarılı olan adaylar programa kabul edilir.
   
 • Adaylarda Aranan Kriterler
 • Düz lise veya meslek lisesi mezunu olmak.
 • Erkek adaylar için askerlik şartı aranmaz.
 • Adaylar en az 18 yaşında olmalıdır.