EN
Coşkunöz Eğitim Vakfı
 
 
Kurucumuz
Coşkunöz Holding ve şirketlerinin kurucusu M. Kemal Coşkunöz 1946 yılında Tophane Sanat Okulu’nda teknik lise öğretmeni olarak çalışma hayatına başladı. 
 
1949 yılında Türkiye’de ilk kez kalıp ile çatal, bıçak, kaşık üretimini gerçekleştirmek üzere kendi atölyesini kurdu. Öğrenmeye, öğretmeye olduğu kadar üretmeye de gönül verdi. Türk sanayinin yokluk dönemlerinde pekçok ilke imza atarak, Türkiye’de ilk patentli tekstil markalama makinasını üretti. Ayrıca akümülatör maşasının seri üretimini gerçekleştirerek, ilk yağ keçesi, ilk çelik karoseri ve ilk şoför kabini üretimlerinde görev aldı. 
 
“BİR İŞİ YAPIYORSAM EN İYİSİ OLMALIYIM” yaklaşımını tüm meslek hayatında kendine ilke edinen Kemal Hoca, Coşkunöz Grubu’nun ilk anonim şirketini 1973 yılında kurduğunda ülke ekonomisiyle birlikte büyüme hedefini benimsedi. Türk otomotiv sanayinin gelişimine ve yerlileşmesine büyük katkılar sağladı. Toplumsal sorunların çözümünde her bireye sorumluluk düştüğüne inanıyordu. Çağdaş Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak gördüğü mesleki eğitimdeki eksikliği gidermek, üretim sektörünün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak, mesleksiz gençleri iş ve meslek sahibi yapmak amacıyla 1988 yılında Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı’nı kurdu. Türkiye’de geliştirilen ilk sosyal sorumluluk projeleriarasında yer alan Coşkunöz Eğitim Vakfı, bugün onun attığı sağlam temeller üzerinde ve onun arzuladığı şekilde güçlenerek mesleki eğitime destek olmaya devam etmektedir.